Karşılıklılık İlkesi

Posted by Planports Ekibi on 3/20/2019 This post viewed 2669 timesKARŞILIKLILIK İLKESİ

İlişkilerin psikolojisinin temel prensibi “Karşılıklılık İlkesi” olarak adlandırılır. Bu ilke, bir şey alındığında bir şeyi geri vermek istemek için insan ihtiyacını ve eğilimini tanımlar.
Ancak, basit sosyal içgüdülerin alçak (ancak önemli) seviyelerinde bile, “teşekkür ederim” (nezaket veya iltifat eylemine karşılık olarak) hala bir başka karşılıklı konaklama hareketi “hoş geldiniz” ile devam ediyor. Hediye alındığında bir şeyleri geri vermek zorunda kaldık, aynı zamanda başkalarına borçlu hissetmemek zorunda kaldık. En güçlü ve en uzun süren kişilerarası ilişkiler, Karşılıklılık İlkesine dayanır ve bu, satıcılar ve alıcılar arasındaki en iyi ilişkilere kadar uzanır.
Pazarlama Psikolojisi Sorunları
  • Müşterilerime, bana değer veren tek bir şey olduklarını (işlerini) hissettirmek için değerli bir şey verildiğini nasıl sağlarım? Kuponlar, bonus puanları, özel indirimler veya imtiyazlar sunabilir miyim?
  • Müşterilere, olumlu bir deneyim yaşatmak için işletmelerime “teşekkür etmenin” en iyi yolunu nasıl bildiririm?
Bir şey veren ilk kişi olun: Hediye, bonus puanları, indirimler veya genel halka sunulmayan müşteriye özel bir şey gibi algılanan geri dönüş beklentisi olmadan bir şey verin. Bir satışın sonunda değil, bir miktar “hediye” teşvik önerin. Hediyeniz önce, alıcının size işini vermesi için “hediye” den önce teklif edilmelidir. Bununla birlikte, Karşılıklılık İlkesine daha fazla yatırım yapmak için, müşterinin arkadaşları için yapıldığında başka bir teşvik sunar.
İlişkilerin Devam Etmesini Sağlayın, Müşterilerinize Anlamlı Bir Şekilde Teşekkür Edin: Siparişin ne zaman yapıldığına kişiselleştirilmiş teşekkürlerinizi ekleyin. Sadece “Sayın Müşterimiz; İşiniz için teşekkür ederiz.” yeterince samimi olmayan, sağlam bir jest gibi görünüyor, bu özellikle gönüllülerin hizmetlerini kullanıyorsanız veya kuruluşunuzu desteklemek için bağışlara güveniyorsanız önemlidir.
Son Gönderen Siz Olun: Önce bir teşvik verdiniz, sonra müşteri size kendi işini verdi. Müşterilerinize ücretsiz bir bülten sunarak veya kuponlar, ürün güncellemeleri, vb. için bir posta listesine eklenmesi yoluyla iletişimde kalma ve devam eden desteklerini gösterme seçeneği sunun. Bu bir "hediye" olmasa da, bir şeyler beklemektesiniz Buna karşılık (gelecekteki iş beklentisi), işletmenizle özdeşleşen müşterilerin bağlı kalmasını sağlar.
Güven Üzerine Başarılı Devam Eden İş İlişkileri Kurma
Karşılıklılık Prensibi, insanla ilişki kurup alma ihtiyacını açıklar. “Hediye” nin en fazla anlama sahip olması için, geri dönüş beklentisi olmadan orijinal görünen bir şekilde sunulması gerekir. Ancak iş dünyasında geri dönüş beklentisi var. Bu nedenle, Karşılıklılık İlkesi, müşterilere teşvikler sunarak, aynı zamanda bu güveni ilham veren müşteri hizmetleri ve şikayet çözümleme politikaları sunarak güven üzerine kurulmalıdır.

Şirketinizi Planports’la Yönetin, Rakiplerinizin Önüne Geçin…

Fiyat teklifi hazırlama, CRM, iş takibi, sipariş ve temel finans (ön muhasebe) yazılımı

SİZİ ARAYALIM