Anahtar kelimeler ne işe yarar?

Posted by Planports Ekibi on 5/15/2017 This post viewed 1828 times

Anahtar Kelimeler


Anahtar kelimeler ne işe yarar? Hangi anahtar kelimelere odaklanmalısınız?

Önceki makalelerimde birçok kez müşterilerinizin sıklıkla kullandığı anahtar kelimeleri veya deyimleri öğrenmenin öneminden bahsetmiştim. Etkin web pazarlama planı oluşturmak için müşterilerinizin sıklıkla kullandığı kelimeler, konuşma şekli ve deyimleri iyi anlamalısınız. Bunları iyi öğrenmeniz hem müşterilerinizle online iletişim kurmanıza yardım eder hem de pazarlama aracı olarak arama motorlarını daha etkin kullanmanızı sağlar.

Eğer onların kullandığı anahtar kelimeleri bilmezseniz arama motorundan onlara ulaşamazsınız. Bu konuyu ve anahtar kelimelerin önemini bir örnekle açıklamak istiyorum.

Diyelim ki kalite yönetim sistemi hakkında hizmet veren bir firmanın pazarlama faaliyetini yürütüyorsunuz. Öncelikle bu konuda ne tür Google aramaları yapıldığını öğrenmelisiniz. Hemen ardından kalite müdürü veya uzmanı olarak görev yapan çalışanların hangi blog veya siteleri takip ettiğini öğrenmelisiniz. Onların okuduğu yayınları okumalısınız. Bu sayede hedef müşteri tipini daha iyi anlayabilir, onların ne tür bilgileri araştırdığını ve hangi konularla ilgilendiğini öğrenebilirsiniz. Daha sonra hedef müşteri kişiliğine göre içerik üretmeli, onlara faydalı olacağını düşündüğünüz bilgiler paylaşmalısınız. Unutmayın, web sitenizin rengi ve tasarımından öte, içerisinde ne tür bilgiler olduğu önemlidir. Şimdi anahtar kelime örneğimize dönelim ve kalite yönetim sistemiyle ve belgelendirmeyle ilgili hangi anahtar kelimeler odaklanmalıyız anlamaya çalışalım.

Bu konuyla ilgili Google addwords kullanarak küçük bir araştırma yaptım. En çok aratılan anahtar kelimeler ve aylık ortalama arama sayılarıyla ilgili rakamlara ulaştım. Başlıca birkaç anahtar kelime bilgisini sizlerle paylaşmak istiyorum;

“iso 22000”:33.100 kez aratılmış

“iso belgesi”: 2.900 kez aratılmış

“iso belgesi fiyatı”: 210 kez

“ce belgesi nedir”: 2.400 kez

“iso nedir”: 1.900 kez

Yukarıda belirttiğim arama sayıları gibi kendi faaliyet alanınızla ilgili onlarca anahtar kelime bulabilirsiniz. Daha sonra bu anahtar kelimelere göre içerik üretmelisiniz.

Örneğin, url adresi de “iso belgesi nedir” olan bir makale yazmalı ve bu makalede konuyla ilgili sizin tarafınızdan yazılmış özgün içeriği paylaşmalısınız. İçeriğin sizin tarafınızdan üretilmiş ve başka bir kaynaktan kopyalanmamış olması önemlidir. Tamamen kopya olan içeriklerin arama motorları tarafından indekslenmeyeceğini unutmayın.

Yukarıda belirttiğim metotlarla kalite belgelendirmeleri ve yönetim sistemleriyle ilgili kullanılan diğer deyim ve kelimeleri bulmalı bu başlıklar hakkında içerik yaratmalısınız. Ancak bu içeriklerin sonunda, (her sayfanın altında veya yanında) sitenize kazandırdığınız ziyaretçiler için satışla sonuçlanabilecek aksiyon almaları için yönlendirme yapmanız gerekmektedir. Örneğin kalite yönetimiyle ilgili bir kitabınız varsa hemen sipariş et bağlantısı ekleyebilir, danışmanlık hizmeti veriyorsanız bizimle irtibata geçin formu ekleyebilir ya da belge satıyorsanız bu belgelerin hızlı alımı için reklam ve bağlantı adresini paylaşabilirsiniz.

Eğer en doğru ve sağlıklı içeriği siz paylaşıyorsanız, ziyaretçileriniz sizler tarafından pazarlanan ürünlerin de değerli olduğunu ve aynı özenle hizmet verildiğini düşüneceklerdir.

Dünyanın en başarılı ve gelir sağlayan sitelerini incelediğinizde içerik olarak hedef kitleye en doğru bilgiyi ilettiklerini ve zengin içerikli olduklarını kolaylıkla görebilirsiniz. Emin olun bu tür sitelerin sayısı küçümsenmeyecek kadar fazla. Diğer makalemizde görüşmek üzere.


Şirketinizi Planports’la Yönetin, Rakiplerinizin Önüne Geçin…

Fiyat teklifi hazırlama, CRM, iş takibi, sipariş ve temel finans (ön muhasebe) yazılımı

SİZİ ARAYALIM