Apple Pazarlama Stratejileri

Posted by Planports Ekibi on 12/10/2020 This post viewed 980 times
APPLE PAZARLAMA STRATEJİLERİ
Öncelikle biraz Steve Jobs hakkında konuşalım. Steve Jobs'un yüksek lisans derecesi yoktu ve kesinlikle bir mühendis değildi, ancak pazarlamada çok başarılıydı. Bu pazarlama becerileri Apple'ı en üst noktaya taşıdı ve şirketi neredeyse iflasın eşiğinden döndürdü.
Apple'ın pazarlaması, benzer tanınırlık ve gelir düzeylerine ulaşmak isteyen diğer şirketler için bir referans haline geldi. İster üst düzey bir içerik pazarlama ajansı, ister bir SaaS (hizmet olarak yazılım) ürünü olun, Apple'dan bir veya iki şey öğrenebilirsiniz. İşte 10 büyük ders;

1. Basit tutun. 
Müşteriler ve potansiyel müşteriler, onları bilgiyle boğan karmaşık pazarlama kampanyalarına ihtiyaç duymaz. Apple bu kavramı erkenden anladı ve pazarlamalarının olabildiğince basit olmasını sağladı. Ürün özellik listeleri, fiyat, seslendirme ve özel efektler çıkardılar.
Apple pazarlamasında, ürünlerini nereden ve nasıl satın alacağına dair genellikle herhangi bir bilgi yoktur. Bunun yerine, reklamlar ve diğer pazarlama mesajları çok basittir, tipik olarak ürünü gösterir. Gösterişli gürültüyü dışarıda bırakın, içeriği en aza indirin ve mesajınızı çeviren basit grafikler gösterin.
Kitlenize gerçekten sunduğunuz şeyden uzaklaşan jargona veya teknik terimlere gerek yoktur.

2. Ürün yerleştirmeyi kullanın.
Apple, cihazlarını televizyon şovlarına ve filmlere aktaracak bütçeye sahip, ancak daha küçük başlamak da sorun değil. Herhangi bir pazarlamacı, daha sonra Instagram veya Snapchat gibi sosyal medya sitelerinde paylaşabilecek bir etkileyiciye ürün yerleştirebilir. Etkileyici, ürününüzü paylaştığında ve takipçilerine ne kadar faydalı olduğunu gösterdikten sonra tohum ekilir ve liderlik yapılır.

3. İncelemelerden yararlanın. 
Apple, müşterilerinden iyi yorumlar aldı. Siz de yapabilirsiniz. Sosyal medyada veya inceleme web sitesinde görünen bir referans veya inceleme karşılığında ücretsiz bir deneme veya örnek sunulabilir. Çoğu zaman müşteriler sadece sorarsanız yorum vermekten mutlu olurlar.
Her görüşte kişinin adı ve resmi veya avatarının bulunduğundan emin olun. Bu bir B2B ilişkiyse, daha fazla güvenilirlik için web sitelerine bir bağlantı eklediğinizden emin olun.

4. Fiyat yerine benzersiz değer teklifine odaklanın. 
Apple'ın pazarlama stratejisinin büyük bir kısmı, asla fiyat savaşlarına karışmamalarıdır. Rakiplerinin hepsinden çok daha yüksek olmasına rağmen fiyatlarına sadık kalıyorlar. Bunu yapabilirler çünkü başka hiçbir rakibin taklit edemediği benzersiz değer önermelerini )kutudan çıkar çıkmaz çalışan güzel ürünler) lanse etmeye odaklanırlar.
Apple ayrıca, onu kendi başına bir ürün sınıfına sokan harika özellikler ve kapsamlı uygulamalarla harika bir kullanıcı deneyimi sağlamaya odaklanıyor. Apple'ın sunduğu cihaz ne olursa olsun, müşterinin daha yüksek bir fiyatı ödemeye değer olduğunu düşünmesini sağlıyorlar. Bu düşünce yöntemi, herhangi bir ürün veya hizmet ortamını pazarlamak için kullanılabilir. Sadece sizi piyasanın geri kalanından ayıran şeylere odaklanın.

5. Bir şey için durun. 
Müşteriler, ürünlerinizi satın alırken ve kullanırken rahat hissetmek için eylemde görebilecekleri temel değerler olan bir şeyi temsil ettiğinizi bilmek ister. Bu stand sadece ürünün ötesine geçiyor. Kendisiyle bağlantılı diğer her şeyde ambalaj, perakende görünümü ve pazarlama teminatı açıkça görülmelidir. Mesajlar bu değerleri tüm platformlarda tekrar etmelidir.
Mesajlaşma tutarlılığı, hedef kitlenizin inançlarını güçlendirir; markanızın temsil ettiği şeyi sunacağına her zaman güvenilebilir. Pazarlama çabalarınızla ilgili her şeye bakmanız ve birleşik bir görünüm ve his olduğundan emin olmanız gerekir.

6. Sadece ürünler değil, deneyimler yaratın. 
Herkes bir ürün yapabilir, ancak pek çoğu müşteri için akılda kalan ve onları tekrar tekrar gelmeye ikna eden bir deneyim yaratamaz. Apple, bir rock konserine gidecek hissi veren ürün lansmanlarından, film tarzı reklamlara, alışveriş deneyiminde devrim yaratan mağazalara ve çevrimiçi mağazalara kadar, müşteri deneyimleri fikrini icat etti.
Müşterilerin hatırlayacağı bir deneyim yaratmanın bir parçası, deneyimi oluşturmak ve genel sunuma duyusal boyutlar eklemek için hikaye anlatma sanatını kullanmaktır. Bu, müşteriyi yaptıkları şeye çeker ve bir ürün için alışveriş yapmaktan daha az hissettirir. Bunun yerine Apple, bilgisayar, tablet ve diğer cihazları aramayı ve satın almayı heyecan verici hale getirdi.

7. Dinleyicilerle kendi dillerini kullanarak konuşun. 

Apple müşterilerini dikkatle incelediğinden, onlarla kendi dillerinde nasıl konuşacaklarını biliyorlar, bu da daha derin bir bağ oluşturuyor ve daha fazla satış yapılmasını teşvik ediyor.
Apple, yalnızca kafa karıştırmaya ve bunaltmaya hizmet eden terim ve açıklamalardan kaçınarak, müşterilere rekabetin henüz çözemediği yeni bir düzeyde ulaşmanın bir yolunu buldu. Müşterinizi, sosyal medyada nasıl etkileşime girip konuştuklarını incelemeye odaklanın ve ürününüzün veya hizmetinizin en çok ilgilendikleri yönleriyle konuşun ve kullanacakları kelimeleri kullanın.

8. Yaptığınız şeyin etrafında bir aura ve gizem geliştirin. 

Apple'ın kullandığı en iyi pazarlama yaklaşımı, ürün lansmanları ve duyurularla ne yaptıklarıyla ilgili gizem yaratmaktır.
Bu, müşterileri Apple'ın sunduğu şeye ihtiyaç duyup duymadıklarını düşünmek için durmak yerine ne olursa olsun satın almalarını sağlayacak şekilde heyecanlandırır. Bununla birlikte Apple, bazı bilgileri sızdırarak ve bir ürün tanıtımı etrafındaki gizemi daha da karıştırmak için söylentilere başlayarak daha da ileri gitti, ve gerçekten izleyiciyi nasıl heyecanlandıracaklarını öğrendiler.
Pazarlamacılar genellikle müşterilerine bir ürün hakkında her şeyi anlatırlar, ancak Apple bilgileri saklayarak ve herkesin spekülasyon yapmasını sağlayarak daha fazla heyecan yaratır.

9. Duygulara hitap edin. 

Apple, müşterilerinden öncelikle onlara duygusal bir seviyede ulaşıp tutunabildikleri için müjdeciler yarattı. Apple'ın reklamları, bellek boyutuna veya pil ömrüne odaklanmak yerine, mutlu insanları iPad ve iPod'larıyla iyi vakit geçiriyor.
Görsel içerikleri mutluluk, keyif ve katılım gibi duygulara ne kadar hitap ederse, içeriğin başkalarıyla paylaşılma ve Apple'ın kullandığı viral hareketi oluşturma olasılığı o kadar artar. Bu, herhangi bir iş alanı veya şirket tarafından, tüm içeriğin temeli olarak güçlü görseller, duygusal olarak yüklü bir dil ve olumlu bir üslupla taklit edilebilir.

10. Görselleri kullanın. 

İnsanların her zaman kelimelerle bombalandığı bir içerik dünyasında yaşıyoruz. Bu yüzden videolar bu kadar popüler hale geldi. Müşteri deneyimi üzerinde daha büyük bir etki yaratabilecek çok daha az kelime ve daha fazla resim var.
Hatta Apple sadece 10 kelimelik reklamlar bile vardı çünkü kelimelerin fazlalığının müşteriler ve potansiyel müşterilerde yankı uyandıran şey olmadığını anlıyorlar. Pazarlama kampanyaları oluştururken, daha az kelime, özellikle daha derin bir duygusal düzeyde yankılanan görüntüler verildiğinde, izleyici için daha fazla anlam ifade eder.
Apple, dünya çapında artan satışları artırmaya devam eden bir pazarlama stratejisine sahiptir. Herhangi bir şirket, bu dersleri pazarlama stratejileri dahilinde uygularsa ve bu taktikleri hem yeni hem de mevcut ürün ve hizmetler için kullanmaya devam ederse aynısını yapabilir.

Şirketinizi Planports’la Yönetin, Rakiplerinizin Önüne Geçin…

Fiyat teklifi hazırlama, CRM, iş takibi, sipariş ve temel finans (ön muhasebe) yazılımı

SİZİ ARAYALIM