Bir Pazarlama Sırrı: Beko Neden bir Dünya Markası?

Posted by Planports Ekibi on 5/12/2017 This post viewed 5219 times

Beko Dünya Markası


BEKO neden bir dünya markasıdır ?

Şimdi bir adım geri atalım ve müşteri kişilik tipleri araştırması, insanların gerçekten almak isteyeceği bir ürün geliştirirken nasıl kullanılır görelim. Bu çalışma, etkin pazarlama için ilk adımdır. Sonra geliştirilmiş ürünler pazara sunulur. Ardından benzer görüşe sahip müşterileri eğitmek ve gerçekten bilgi vermek için profillerine göre web içerikleri üretilir.

Arçelik firması gerçekten de dünyanın en büyük beyaz eşya üreticilerinden birisidir. Yani sloganları gerçeği yansıtmaktadır J Şirket, 100 den fazla ülkede farklı markalarla beyaz eşya ürünleri satmaktadır. Bizim en çok bildiğimiz markası da BEKO’dur.

BEKO çalışanları, farklı ülkelerdeki kullanıcıların alışkanlıklarını ve hassasiyetlerini araştırırlar ve bu çalışmaların sonucuna göre ürünlerini değiştirirler ya da geliştirirler. Bu bu ürünlerdeki değişiklikler, pazarlama uzmanlarının müşteriden öğrendiği bilgilere istinaden yapılır. Anahtar işlem, BEKO pazarlamacılarının müşteri kişilik tiplerini araştırmak için geliştirdikleri metoddur. Bu araştırma, müşterilerle doğrudan görüşmeler yapılarak gerçekleştirilir. Bir çok firmanın aksine BEKO, bu görüşmelerin tamamını genel merkezlerindeki toplantı salonlarında yapmaktadır. Bu sayede BEKO, bir ürünü geliştirmeden önce çok akıllıca bir hareketle müşterilerinin beklentilerini belirler ve kendi hayalleriyle birleştirerek eşsiz deneyimler üretmeye gayret eder.

Çin’de pazara sunacakları kıyafet kurutma cihazı için yaptıkları araştırmada, BEKO pazarlama uzmanları enteresan bir bilgiye ulaştılar. Kıyafetlerin güneşe serilerek kurutulması, Çin’de yaşayan insanlar için kutsal bir olgudur. Özellikle Çin’in bazı bölümlerinde, kıyafetlerin insan ruhunun bir parçası olduğu inanışı vardır ve bir kıyafet yıkandıktan sonra ruhun o kıyafete geri dönebilmesi için güneşe tekrar asılması bir inanıştır. Beko, Çin için üreteceği makinaların kıyafetleri tamamen kurutmasının ve güneşe asılmasına gerek kalmayacak olmasının sorun olacağını farketti.

Çözümleri birhayli pratik ve enteresan olmuş. BEKO mühendisleri, bu ülke için tasarladığı cihazlara bir fonksiyon eklemiş ve kurutma işleminin yarısındayken, eğer istenirse işlemi yarıda kesip kıyafetler hafif nemli olarak çıkarılabiliyormuş. Bu inanışta olan kullanıcılar da kıyafetleri dışarı asarak son işlemi güneşte yapabiliyorlarmış. Bu cihaz, Çin’de satılan en iyi ürünlerden birisi olma başarısını kazanmış.

Aslında ilk bakışta aşılmaz bir problem gibi görünüyor. Düşünün; kurutma cihazı satmak istiyorsunuz ancak insanlar kıyafetlerin sadece güneşte kurutulması gerektiğine inanıyorlar.  Belli ki, Beko problemin aşılmaz olduğunu düşünmemiş.

Bir başka zorlu ürün geliştirme süreci yine Çin için olmuş. Bu defa buzdolapları için. Çin’in başlıca besin kaynağı pirinçtir ve pirincin uygun koşullarda saklanması Çin’li aileler için son derece önemlidir. Pirincin en doğru muhafaza edilme şekli, rutubetsiz ortam ve yaklaşık 10 derecelik ısılarda saklanmasıdır.  Ancak bu koşul taze gıdaların saklanabilmesi için malesef uygun değildir. Bu defa BEKO mühendisleri alışılmışın aksine 3 kapılı buzdolabı geliştirmişler. Bir bölme dondurucu için, diğeri taze gıdalar, bir diğeri de pirincin saklanabilmesi için geliştirilmiş.

Az önce bahsettiğim hem buzdolabı hem de kurutucu örneğinde müşterinin kişiliği ve bakış açısı, pazara sunulan ürünün tasarlanmasında kullanılmıştır. Bu ürünlerde Çin’lilerin pirinç ve kıyafetlerle ilgili kullandığı önemli kelimeler veya deyimler ürün tanımlarında kullanılabilir. Ya da pazarlama sloganlarında da faydalanılabilir.

2013 yılında Berlin’de, ev elektroniği ve tüketici elektroniği için düzenlenen Dünya Ticaret Fuarında, Beko buzdolapları inovasyon ödülünü kazandı. Ödülün tam adı, “coveted innovation award”dı. Çevirisini şu şekilde yapsak yanlış olmaz sanırım; “Gıpta edilen/tercih edilen yenilikçi ürün ödülü.”

Ancak burda dikkat etmeniz gereken husus, bu tür yenilikçi ürünleri toplantı salonlarına kapanarak geliştiremeyeceğinizdir. Müşteri ihtiyaçlarını anlamanın yolu, ürün satmayı planladığınız ülkelerdeki insanlarla defalarca kez konuşmaktan geçer.

Bu yöntem, web sayfanızı veya sosyal medya hesaplarınızı tasarlamak için de geçerlidir.

İster ürün geliştiricisi olun isterseniz pazarlama uzmanı, müşteri kişiliği hakkındaki araştırmalar size başarıyı nasıl yakalayacağınızın anahtarını verecektir.


Şirketinizi Planports’la Yönetin, Rakiplerinizin Önüne Geçin…

Fiyat teklifi hazırlama, CRM, iş takibi, sipariş ve temel finans (ön muhasebe) yazılımı

SİZİ ARAYALIM