Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

Posted by Planports Ekibi on 7/4/2019 This post viewed 749 times
BLOG YAZISI NASIL YAZILIR?

Kitlenizi anlayın
İlk blog gönderinizi yazmaya başlamadan önce, hedef kitlenizi açıkça anlayın. Ne hakkında bilgi istiyorlar? Bu, alıcı personelinizi oluşturmanızın kullanışlı olduğu yerdir. Blog postanız için bir konu belirlerken alıcı personeliniz ve çıkarları hakkında ne bildiğinizi düşünün.
Örneğin, okuyucularınız kendi işlerini kurmak isteyen bin yıllıklarsa, muhtemelen sosyal medyada çalışmaya başlama konusunda onlara bilgi vermenize gerek yoktur, çoğu zaten bu bilgiye sahiptir. Bununla birlikte, sosyal medyaya yaklaşımlarını daha rahat, kişisel bir yaklaşımdan daha iş odaklı, ağ odaklı bir yaklaşıma nasıl ayarlayabilecekleri hakkında bilgi vermek isteyebilirsiniz.

Blog alanınızı oluşturun

Ardından, bunu ve yazdığınız diğer tüm blog yayınlarını barındıracak bir yere ihtiyacınız olacak. Bu, bir içerik yönetim sistemi (CMS) ve bir web sitesi etki alanı barındırma hizmeti seçmeyi gerektirir.

İçerik Yönetim Sistemine Kaydolun

Bir CMS, blogunuzu gerçekten yayınlayacağınız bir web sitesi alanı oluşturmanıza yardımcı olur. Kayıt için kullanabileceğiniz CMS platformları, kendi web sitenizi oluşturduğunuz alanları yönetebilir.

Bir Web Sitesine Sahip Bir Etki Alanını veya Alt Etki Alanını Kaydedin

Kendi blog alanınız şöyle görünecek: www.yourblog.com. İki dönem arasındaki isim, bu alan adı henüz internette bulunmadığı sürece size bağlıdır.
Blogunuz için bir alt etki alanı oluşturmak ister misiniz? Www.yourcompany.com adresinde zaten bir yemek pişirme işiniz varsa, şuna benzeyen bir blog oluşturabilirsiniz; blog.yourcompany.com. Diğer bir deyişle, blogunuzun alt etki alanı şirketinizin .com bölümünün kendi bölümünde yer alacaktır.

Blogunuzun temasını özelleştirin

Blog etki alanınızı kurduğunuzda, oluşturmayı planladığınız içeriğin temasını yansıtacak şekilde blogunuzun görünümünü özelleştirin.
Sürdürülebilirlik ve çevre hakkında yazıyor musunuz? Yeşil, genellikle sürdürülebilirlikle ilişkilendirildiğinden, blogunuzun görünüşünü ve hissini tasarlarken akılda tutulması gereken bir renk olabilir.
Bir web sitesini zaten yönetiyorsanız ve o web sitesi için ilk blog gönderinizi yazıyorsanız, blogunuzun hem görünüm hem de konuyla ilgili bu web sitesiyle tutarlı olması önemlidir. Hemen eklenecek iki şey:
Logo: Bu, adınız veya işletmenizin logosu olabilir, biri okuyucularınıza bu içeriği kimin veya neyin yayınladığını hatırlatmaya yardımcı olabilir. Ana markanızla ilgili olarak bu blogu ne kadar ağır markalamak istediğiniz size kalmış.
"Hakkında" sayfası: Kendinizi veya işinizi tanımlayan bir "Hakkında" bulanıklığına zaten sahip olabilirsiniz. Blogunuzun "Hakkında" bölümü bu üst düzey ifadenin bir uzantısıdır. Bunu, blogunuzun şirketinizin hedeflerini desteklemeye yarayan misyon ifadesi olarak düşünün.

İlk blog gönderinizin konusunu tanımlayın

Bir şey bile yazmadan önce, blog yazınız için bir konu seçmeniz gerekir. Konu başlamak için oldukça genel olabilir. Örneğin, bir tesisatçıysanız, sızdıran musluklar hakkında yazmak istediğinizi düşünerek başlayabilirsiniz.
Ardından, araştırmanızı yaparken, bir musluk sızıntısının çeşitli nedenlerine dayanarak sızdıran bir musluğu nasıl düzelteceğinizi tartışmak için konuyu genişletebilirsiniz.
Yine de ilk blog gönderiniz için "nasıl yapılır" makalesine atlamak istemeyebilirsiniz ve bu sorun değil. Belki de modern musluk kurulumları hakkında yazmak ya da birinin evini su basmadan önce bir musluğu kurtardığın belli bir başarı öyküsünü anlatmak istersin.

Şirketinizi Planports’la Yönetin, Rakiplerinizin Önüne Geçin…

Fiyat teklifi hazırlama, CRM, iş takibi, sipariş ve temel finans (ön muhasebe) yazılımı

SİZİ ARAYALIM