Müşteri İlişkileri Yönetiminin(CRM) Önemi

Posted by Planports Ekibi on 5/15/2017 This post viewed 7994 times

Image title


Müşteri İlişkileri Yönetiminin(CRM) Önemi

Müşteri İlişkileri Yönetimi, mevcut müşteriyi elde tutmak ve yeni müşteriler kazanmak için en güçlü ve etkin yaklaşımdır. Müşteri ilişkileri yönetimi, yalnızca temel iş fonksiyonu değil, insanlar için önceden tasarlanmış güçlü bir bağdır. Bu yaklaşımın geliştirilmesi ve başarıyla yürütülmesi işinizi yeni bir seviyeye taşır.

Müşterinizle kişisel ve duygusal bir bağ inşa edildiğinde, artık onun ihtiyaçlarını anlamak ve tanımlamak çok daha kolay olacaktırtır. Bu sayede hizmet sunarken de en doğru metod ve yolu bulmanız kolaylaşacaktır. Müşterinizle daha gelişmiş müşteri ilişkileri yönetimi stratejisi kurmak, işinizin ve ticaretinizin daha verimli hale gelmesini sağlar. Artık işletmeler, kendilerini dünya klasında CRM araçlarını ve yönetmlerini kullanmaya adıyorlar. İşletmeniz için dünya genelinde kendini kanıtlamış CRM araçlarından(yazılımlarından) herhangibirisini seçerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Aşağıda belirtilen başlıklara ve perspektiflere bakarak CRM sisteminin şirketiniz için neden kritik olduğunu tanımlayabilirsiniz;

  • Bir CRM yazılımı, müşterilerinizin geriye dönük, tarihsel bilgilerini ve analizlerini içerir. Bu veriler müşteriyle ilgili araştırma yapma sürenizi, bağ kurma sürenizi ve ileriki olası ihtiyaçlarını ön görme sürenizi azaltırken, iş geliştirmenize yardımcı olur.
  • CRM, her bir müşteriniz için en detaylı bilgiyi barındırır. Bu nedenle çok hızlı takipler yapabilir ve  gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, hangi müşterinize odaklanmak daha karlı,  hangisi değil gibi bilgileri çok rahat görebilirsiniz.
  • Bir CRM sisteminde müşteriler, farklı kategorilere göre gruplandırılarak kaydedilir. Örneğin, bulundukları lokasyon, faaliyet alanları ya da hangi personeliniz hangi müşteriyle ilgilenmiş gibi. Bu sayede her müşterinize özel olarak odaklanabilir ve dilediğiniz gibi konsantre olabilirsiniz.
  • Bir CRM sistemi, yalnızca mevcut müşterilerinizle iş hacmini artırmak için kullanılmaz aynı zamanda yeni müşteriler kazanmak için de faydalanılır. İlk adım olarak, müşteri bilgisi tanımlanır ve o ana kadar edinilmiş müşteriyle ilgili tüm bilgiler CRM’ye eklenir.  Ardından bir “İş Fırsatı” eklenir ve yürütülen tüm görüşmeler, alınan notlar, yapılan işler veya diğer detaylar “İş Fırsatı” aldında takip edilir. Burdan sonra amaç, satış sorumluları ve saha uzmanları tarafından iş fırsatını kazanmak ve gerçek bir satışa dönüştürmek için sıkı sıkıya çalışmaktır. Sürecin başından sonuna kadar tüm operasyon, sağlıklı bir CRM sistemi tarafından kolayca yürütülebilir.
  • CRM sisteminin en güçlü fonksiyonu maliyet verimli çalışabilmektir. CRM sistemi kullanan bir firma, daha az kağıt sarfiyatı yapmakla birlikte daha az plansız iş ve daha az kişiyle, daha az kaynakla daha fazla iş üreten şirkete dönüşebilir. Gün boyu ekibin ne yapacağı belli olduğu  için boşa geçen süreler miminize edilir ve işin çıktısı artar. Özellikle bu kısımla ilgili tavsiyemiz, CRM sistemini kurgularken iş planlarınızı da yapmaya özen gösteriniz. Yani plan yapılıyor olması bu bağlamda önemlidir. Günümüzde CRM sisteminin entegrasyonu oldukça ucuz olarak sağlanabilir ve her durumda geleneksel satış yönetimine göre maliyet avantajı daha fazladır. Yine de belirtmekte fayda var; CRM yazılımı seçiminde hassasiyet göstermeniz önemlidir.
  • CRM sistemi sayesinde tüm bilgiler merkezi bir veritabanında tutulduğundan bilgiye erişim süresi son derece kısadır ve zaman tasarrufu sağlar.
  • Müşterinin gerçek ihtiyacını belirleyeceğiniz ve doğrudan bu kısma odaklanabileciğiniz için müşteri memnuniyeti artacaktır. Bu durum müşterilerinizle daha fazla iş yapmanızı sağladığı gibi, gelir ve karlılığın artmasını da sağlar.
  • Eğer bir müşteri, hizmetinizden memnun kalır ve size sadakat duygusu hissederse uzun yıllar müşteriniz olarak kalmayı isteyecek ve işinizin büyümesine katkı sağlayacaktır.

Günümüzün ticari dünyasında, mevcut müşterilerle ilgilenmek ve yeni müşteriler kazanarak iş geliştirmek ve bu iki süreci de yönetebilmek en büyük problem ve zorluktur. CRM sistemini şirketinize entegre ederek bu konuda organizasyonunuzu geliştirebilir yeni pazarlama stratejilerini uygulama konusundaki zorlukları aşabilirsiniz.


Şirketinizi Planports’la Yönetin, Rakiplerinizin Önüne Geçin…

Fiyat teklifi hazırlama, CRM, iş takibi, sipariş ve temel finans (ön muhasebe) yazılımı

SİZİ ARAYALIM