Müşteri Profili ve Organizasyonunuz

Posted by Planports Ekibi on 5/15/2017 This post viewed 3525 times

Müşteri Kişiliği


Müşterilerin Profili, Kişiliği ve Organizasyonunuz

Başarılı online pazarlama ve halkla ilişkiler uzmanları önce müşteri profillerini ve kişiliklerini analiz ederek işe başlarlar. Bu analiz, planlama işleminin bir parçasıdır. Müşteri profili, şirketinizin veya organizasyonunuzun ürünleriyle ilgilenen kitleyi tanımak için çok önemlidir. Ürünleriniz veya hizmetleriniz hangi tipte, yaşta veya kategorideki insanların hangi problemlerine çözüm oluyor iyi anlamalısınız. Ya da ürünlerinizle ve hizmetlerinizle hangi tipte, hangi kategoride insanlar daha çok ilgileniyor kavramalısınız. Özetle müşteri profili, pazarlama planınızı oluştururken ilk adım ve en önemi çalışmadır.

Türkiye’deki genel seçimi ve seçim kampanyasını ele alalım. Pazarlama uzmanları, seçmenleri analiz etmeli ve kategorilere ayırmalıdır. Örneğin Yüksek Refah Çalışan Kesim(orta ve üst düzeyde çalışan ve hobileri bulunan refahı yüksek kesim), Ev hanımları(çalışmayan veya refahı düşük olabilir), Yeni Seçmenler(18 yaşın hemen üstü genç nesil), Muhafazakarlar(Dini inançlarıne göre oy verenler), Kırsal kesim(Çiftçi ve köylerde yaşayanlar)gibi tüm seçmenleri farklı pazarlama stratejileriyle çalışmak için profillerine göre segmentlere ayırabilirsiniz.  Muhtemelen az önce bahsettiğim kategorideki insanların ilgili alanları, kaygıları, hükümetten beklentileri, oy verme kriterleri farklı olacaktır.

Şimdi konuya böyle baktığımızda artık; “tek bir kampanya planı hazırlayalım ve herkes için uyumlu olsun” stratejisi muhtemelen başarılı olmayacaktır.

Şimdi bir başka bakış açısı ile her müşterinin karakterine uygun genel kampanya planı örneğini konuşalım. 3 tekerlekli çocuk bisikleti iyi bir örnek olabilir. Muhtemelen ilk okula bile başlamamış küçük çocuklar kendilerine bisiklet alamazlar. Bu durumda üç tekerlekli bisiklet için en genel müşteri kişiliği çocukların anne babaları veya dede/babaanneleridir. Peki 3 tekerlekli bisiklet satan bir firma konuya nasıl odaklanmalıdır ? Anne babaları için, çocuklarının bir bisiklet istiyor olmaları gerekir. Ancak çocuklarının hızlıca büyüyeceklerini bildikleri için ve çok yakında 2 tekerli ve eğitici tekerlek(3. tekerlekler) takılabileceği bir bisiklet alacaklarından temel seviye, uygun fiyatlı olanlardan tercih edeceklerdir. Dede ve babaanneler için bakıldığında, hem torunlarına hem de evlatlarına olan sevgisini gösterebilmek için ürünün daha pahalı olanlarından tercih edeceklerdir. Sadece bukadarına baktığımızda bile 2 farklı müşteri profili belirlemiş olduk. Bu kriterleri kesinlikle artırabiliriz. Pazarlama stratejinizi oluştururken yapabildiğiniz kadar profil gruplarını ayırarak her biri için plan yapmalısınız.

Şimdi daha detaylı olması adına bir de üniversite örneği inceleyelim. Eğer organizasyonunuz bir üniversiteyse, müşteri kitleleriniz şu şekilde gruplara ayrılabilir; genç mezunlar (son 10 veya 15 yıl içinde mezun olmuşlar), yaşlı mezunlar, lise öğrencileri(bir üniversite arayışında olanlar), öğrenci velileri(üniversite seçiminde önemli etkenler ve faturayı da ödeyecek olan grup) ve mevcut öğrenciler. Böylece en az 5 farklı kategori belirlemiş olduk.

Şimdi bir de üniversitemiz için pazarlama ve halkla ilişkiler hedefleri belirleyelim. Yıllık başvuru sayımızı 500 adet artırmak ve bağış miktarlarında yıllık 5.000.000 TL artış sağlamak (bağışçıların henüz üniversitemize hiç bağışta bulunmamış olması gerekir) şeklinde belirleyelim. Bence gayet açık hedefler oldu.

Bir sonraki makalemizde aynı konuya biraz daha detaylandırarak devam ediyor olacağız.


Şirketinizi Planports’la Yönetin, Rakiplerinizin Önüne Geçin…

Fiyat teklifi hazırlama, CRM, iş takibi, sipariş ve temel finans (ön muhasebe) yazılımı

SİZİ ARAYALIM