Oligopol Nedir?

Posted by Planports Ekibi on 12/5/2019 This post viewed 945 times

OLİGOPOL NEDİR?

Oligopol, çok az firmanın rekabet ettiği veya egemen olduğu bir pazar sektörüdür. Çok yoğun bir Pazar anlayışını temsil eder. Bu sadece iki, üç veya dört rakip olduğu anlamına gelmez. Onlarca rakip olabilir.Örneğin, bir pazarın elli rakibi olduğunu varsayalım. Ancak, ilk üç pazarın %90'ına hakim. Bu pazar bir oligopodür.
Çok az alıcı ve çok sayıda satıcı içeren bir pazar olan oligopsoni ile terimi karıştırmayın.
Oligopoldeki baskın oyuncular genellikle birlikte çalışır. Başka bir deyişle, gizlidir. Tek bir tekelmiş gibi gizlenirler ve minimum fiyatları sabitlemeye çalışırlar. Ayrıca çıktı hacimlerini ve diğer iş koşullarını da düzeltmeye çalışırlar.
Bazen, oligopolistler, fiyatlarının aynı kaldığı ve diğer faktörleri kullanarak rekabet ettikleri fiyat dışı rekabeti tercih ederler. Belki de ambalajlamada, müşteri hizmetlerinde veya özel teslimat seçeneklerinde rekabet ederler. Bu gibi durumlarda, amaç fiyat savaşından kaçınmaktır.
Oligopollerdeki şirketler, dengesiz bir piyasayı dengelemek amacıyla sık sık gizlilik içindedir. Bunu, bu piyasalarda ürün geliştirme ve yatırım açısından doğabilecek riskleri en aza indirmek için yaparlar. Çoğu ülkede, bu tür bir çatışma konusunda yasal kısıtlamalar vardır.
Bir firmanın yasadışı yoldan toplanması için, yetkili makamlar onu rakiplerle iletişim kurarak yakalamalıdır. Çoğu durumda, resmi veya gözlemlenebilir bir çarpışma yoktur.
Bazen, bir pazar oligopol olur, çünkü baskın oyuncular rekabeti en aza indirmeye çalışırlar. Örneğin, fiyatları değiştirir ve giriş engellerini kaldırır.
Oligopoller sadece ülkeler içinde değil, tüm kıtalarda ve tüm dünyada vardır.
Küresel olarak, üç baskın bilgisayar işletim sistemi vardır. Linux, Mac OS ve Windows. Neredeyse tüm masaüstü bilgisayar pazarını kontrol ediyorlar.
Akıllı telefon ve tablet pazarlarında, Google Android ve Apple iOS birlikte %90'dan fazla küresel pazar payına sahiptir.

Şirketinizi Planports’la Yönetin, Rakiplerinizin Önüne Geçin…

Fiyat teklifi hazırlama, CRM, iş takibi, sipariş ve temel finans (ön muhasebe) yazılımı

SİZİ ARAYALIM