Satışla Pazarlama Arasındaki Fark Nedir?

Posted by Planports Ekibi on 5/15/2017 This post viewed 2137 times

Pazarlama ve Satış Arasındaki Fark


Satışla Pazarlama Arasındaki Fark Nedir?

İşletmenizi Büyütmek İçin: Pazarlama ve Halkla İlişkiler Faaliyetlerini Satışla Sonuçlandırmak.

Satışta başarı için artık maalesef dört beş yıl öncesine ait oyun kurallarını takip etmek yetersizdir. Maalesef birçok pazarlama ve satış uzmanı bu dönüşümü işlerinde henüz uygulamadı.

İnternetteki zengin içerik nedeniyle satışçılar, müşteri ve satıcı arasındaki ilişkiyi kontrol edemez oldular. Artık yetki ve bu bağlamda güç tamamen müşterilerin elinde. CEO’ların Twitter ve Linkedin üzerinden neler söylediğini okuyabiliyorlar. Bağımsız insanlar tarafından yazılmış blog yazılarını okuyorlar ve şirketler, markalar ve hizmetler hakkında araştırmalar yapıyorlar. Bir ürünü almadan önce, o ürünü daha önceden almış insanların deneyimlerini ve yorumlarını okuyorlar. Artık müşteriler bir ürün almadan önce binlerce yerden veri alabiliyorlar. Ancak yıllar önce bilgiler satışçıların kontrolündeydi. Artık tüm bilgi, müşterilerin emrinde ve kontrolü de onlarda.

Üstelik bu durum giderek de artmakta. Hepimizin bildiği gibi satış uzmanları pazarlama dünyasında ve müşteriler arasında kötü bir üne sahiptir. Hiçbir müşteri, doğrudan satış uzmanıyla iletişim kurmak istemiyor mümkünse onlarla yüz yüze gelmekten kaçınıyor.

Satış Dönüşümü İçin Tam Zamanı

Birçok okur, doğrudan satışla ilgili yazılar yazmamı istemişti. Pazarlama ve halkla ilişkiler departmanında yenilik yapan şirketler ve yöneticiler satış departmanında da değişiklikler yapmak istiyor. Pazarlama faaliyetlerini internette başarıyla yürüten şirketler ve bu tür içerik takip eden üst düzey yöneticiler pazarlama için yeni uygulanan yöntemleri satış stratejilerinde de uygulamak istiyorlar.

Bu ve bundan sonraki birkaç yazımda pazarlama ve satış için işe yarayacak stratejilerden bahsedeceğim. Girişimci veya küçük bir işletmenin sahibi de olsanız; İşletmenizi büyütmek için bu yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Ya da büyük bir firma için çalışıyorsanız satış ve pazarlama birimi için köprü oluşturabilecek bu yöntemleri şirketinizde uygulayabilirsiniz.

Yazıya devam etmeden önce şu iki ayrımı dikkatlice yapalım. Pazarlama ve Satış arasındaki fark nedir?

Pazarlama, birçok müşterinin dikkatini çekmek için yapılan çalışmalardır. Satış ise yalnızca bir müşteri veya potansiyel müşteriyle kurulan anlık iletişimdir ve bu iletişim sonunda satış işlemiyle tamamlanır.

Bir çok kişiye ulaşmak: Pazarlamacıların işi, hedef müşteri kitlesini ve bu kitlede bulunan müşteri tiplerini ayırt etmek, profillerini belirlemek ve her farklı profil için one-to-many(bire-çok) iletişim kurma yöntemlerini anlamaktır. Önceki yazılarımda özellikle bu kısımla ilgili paylaşımlar yaptım.

Web pazarlama yöntemleri, farklı müşteri gruplarının dikkatini çekmek ve daha sonra bu kişileri satışa yönlendirmek için tasarlanır. Pazarlama içeriği üreten kişiler, youtube videoları, blolglar, görseller, e-kitaplar ve webinarlar üretirler. Oluşturdukları bu içeriklerle de insanları etkilemeye çalışırlar. İnsanları etkiledikten sonra ise süreci satışla sonlandırabilmek önemlidir.

Bir insanı etkilemek: Satışın rolü ise tamamen farklıdır. Satışçının hedefi bir kişiyi bir defada etkileyebilmektir. Satış kararını verme konusunda kapalı, tipik bir müşteri bile olsa ikna edebilmektir. Pazarlama, birçok kişiden oluşan kitlenin algılarını ve beklentilerini anlama konusunda uzmanlık gerektirirken, satış uzmanı bir defada tek bir kişinin beklentilerini anlayabilmelidir.

Pazarlama uzmanları, hazırladıkları içerik sayesinde potansiyel müşterilerin satıcıyla irtibat kurmasını sağlarlar.

Bundan sonraki yazılarımda arama yaparak sitenize gelmiş bir müşterinin sizinle iş yapmaya karar vermesine yardımcı olacak ve en sonunda da ödeme veya bağış yapabileceği işlemle nasıl sonlandırabileceğiniz konusunda birkaç yöntem paylaşacağım.


Şirketinizi Planports’la Yönetin, Rakiplerinizin Önüne Geçin…

Fiyat teklifi hazırlama, CRM, iş takibi, sipariş ve temel finans (ön muhasebe) yazılımı

SİZİ ARAYALIM