Aktif Portföy Stratejisi Nedir?

Posted by Planports Ekibi on 10/8/2019 This post viewed 146 times
AKTİF PORTFÖY STRATEJİSİ NEDİR?

Portföy yöneticileri, aktif bir portföy stratejisinin muhtemelen bir al ve tut portföyünden daha iyi performans gösterdiğini söylemektedir. Aktif bir portföyle, yatırımcılar sermayeyi düşük performans gösteren hisse senetlerinden uzaklaştırmaya çalışır. Her şeyden önce, amaç parayı potansiyel olarak daha yüksek performanslı menkul kıymetlere aktarmaktır.
Bunu, belirli sektörlere veya menkul kıymetlere aşırı ağırlık vererek temelde endeksten özel sektörlere daha fazla tahsis ederek yapacaklar. Bu hedeflenen sektörlerin diğerlerinden daha iyi performans gösterdiğine inanıyorlar.
Portföy yöneticileri, kesinlikle gelecekteki faiz oranı hareketlerine dayanan aktif bir strateji kullanmamayı seçebilirler. Kriterlere göre düşük performansı hesaba katarak faiz oranı bahsi yapabilirler.
Temel olarak, bu portföy stratejisi diğerlerinden daha dinamik, çünkü yatırım kararları çok daha sık değişiyor. Piyasadaki verimsizliklerden en iyi şekilde yararlanmaya çalışır. Ancak, aktif portföy stratejileri daha maliyetlidir.
Aktif yönetim sayesinde menkul kıymetlerin likidite derecesi portföy maliyetlerini artırabilir. Buna karşılık, pasif yönetim, portföy maliyetlerini en aza indiren nadir ticaret eğilimlerini kullanır.
Eğilim, piyasada algılanan bir eğilimdir, yani hangi yöne (yukarı ya da aşağı) gittiğini gösterir.

Stok seçimi

Stok seçiminde iki ana aktif yönetim yaklaşımı türü vardır;

Yukarıdan aşağıya: Bu yaklaşım piyasayı analiz etmeyi ve ardından hangi endüstrilerin en iyi performansı göstereceğini öngörmeyi içerir. Odak şu anki ekonomik döngüdür. Yöneticiler daha sonra bu endüstrilerde iyi yapabilecek stokları seçiyorlar.

Aşağıdan yukarıyaBu yaklaşım piyasa koşullarını ve eğilimlerini dikkate almaz. Yöneticiler, bir şirketin finansal performansının gücüne göre stokları seçerler. Ek olarak, üst yönetimin gelecek için ne planladığını analiz ediyorlar.
Aşağıdan yukarıya yaklaşma yaklaşımı, iyi performans gösteren firmaların, değişken piyasalarda bile bunu yapmaya devam edeceğini varsaymaktadır.

Risk

Aktif yönetim yaklaşımlarının bir dezavantajı var. Aktif portföy yöneticilerinin piyasayı geçmesi çok nadirdir. Sonuç olarak, birçok yatırımcı basit bir endeksleme stratejisini tercih etmektedir.
Çoğu yatırımcı, portföyün ekonominin uzun vadeli büyümesinden büyümesini sağlayan bir stratejiyi tercih eder.