İflas Nedir?

Posted by Planports Ekibi on 10/11/2019 This post viewed 3220 times
İFLAS NEDİR?

İflas, borçlarını geri ödeyemeyen bir işletme veya kişiyi tanımlamak için kullandığımız bir terimdir. Bu bir mahkeme kararının başlattığı yasal bir durumdur. Çoğu durumda, borçlu mahkeme kararını başlatır. Bir borçlu, para borcu olan bir taraftır. Diğer taraftan, alacaklı parayı ödünç vermiştir.
İşlemi sadece borçlular değil, dilekçe veren alacaklılar da başlatıyor. Dilekçeyi işleme koyduktan sonra, biri borçlu mal varlığını değerlendirir ve ölçer.
Daha sonra varlıkların değeri, ödenmemiş borç bakiyesini azaltmaya gider.
İflas işlemlerini tamamladıktan sonra, borçlu daha önce sahip olduğu borç yükümlülüklerinden artık sorumlu değildir. Başka bir deyişle, daha önce iflas eden partinin temiz bir sayfası var.

İflaslar insanların itibarı için kötü olsa da, yararlı olabilirler. Birincisi, ikinci bir şans veriyorlar, ikincisi, alacaklıların paralarının bir kısmını geri almalarına yardımcı oluyorlar.

Terim İtalyanca 'banca rotta' kelimesinden türemiştir. 'Banca rotta' , 'kırılmış tezgah' veya 'kırılmış banka ' anlamına gelir.

İflaslar her zaman aynı değildir. Bazı ülkelerde, terim yalnızca belirli işletmeler için geçerli olabilir.

Örneğin, İngiltere'de yasalar iflasları sadece insanlarla sınırlar. ABD’de ise, terimin daha geniş bir anlamı var.

Aslında, Amerikalılar terimini çoğu iflas davaları için kullanmaktadır. İngiltere'deki şirketler tasfiyeye ve yönetime girer.

İflasın tarihi

Tarihçiler, iflas kavramının ve daha sonraki sonuçların 13. yüzyıla kadar uzandığını söylüyor. Özellikle, Yassa'da bulunan bir yasada var olduğunu biliyoruz.

Yassa Cengiz Han tarafından oluşturulan bir hukuk kodudur. İflas ve iflaslarla ilgili ilk “Batı” statüsü, İngiltere Parlamentosu'nun 1542'de kabul ettiği bir yasa idi.

Şirketinizi Planports’la Yönetin, Rakiplerinizin Önüne Geçin…

Fiyat teklifi hazırlama, CRM, iş takibi, sipariş ve temel finans (ön muhasebe) yazılımı

SİZİ ARAYALIM