İş Hayatında Yapılan Hatalar

Posted by Planports Ekibi on 2/9/2019 This post viewed 990 times
İŞ HAYATINDA YAPILAN HATALAR

Her gün işletme sahipleri işlerini satarken ciddi hatalar yaparlar ve bu süreçte binlerce lira kaybederler. Tüm sıkı işleri ve uzun vadeli yatırımları boşa gidiyor. Bu hatalar genellikle kolayca önlenebilir. Girişimciler olarak, bir zamanlar kendi işlerine sahip olmayı ve başarıya dönüştürmeyi hayal ederler. Ödülleri başarılı bir iş satışı şeklinde toplamak için. Harika bir plana benziyor! Ancak satışı yapmak göründüğü kadar kolay değildir.
İşte size iş tuzaklarından, hayal kırıklığından ve kaybedilen paradan kaçınmanıza yardımcı olacak ipuçları;
Önceden Planlama Yapmamak veya Satmak İçin Çok Uzun Süre Beklememek
Çok uzun süre beklemek ya da önceden planlamamak birçok işletme sahibinin kendi fırsat pencerelerini kaçırmasına neden olabilir. Bir işletmeyi satmak ortalama iki ila dört yıl sürer. Bu nedenle, uzun vadeli planlama, başarılı bir iş satışının anahtarıdır. Güncellenmiş kayıtlar, ayrıntılı bir iş geçmişi ve satış portföyü her zaman el altında tutularak, planlamanızın karşılığını verir. Bu mükemmel alıcının ne zaman işletmenize girebileceğini ve sizi reddedemeyeceğiniz bir teklifte bulunabileceğini asla bilemezsiniz.
Arka arkaya planlama işletmeciler tarafından büyük bir yanlışlıktır. “Başarılı” olan kişinin başarı için ayarlanması gerekir. Uzun zamandır bunu planladığınızı ve düşündüğünüzü ve hızlı bir "Yeterim" satışının olmadığını görüyorlarsa, fiyatınız çok daha yüksek olacaktır.” Satıcının satış stratejisi olduğunu ve çaresizlikten kaynaklanmadığını görmeleri durumunda, alıcının perakende mağaza satın alma konusunda sahip olacağı güveni de ekleyin.
İşletmenizi Temsil Eden Doğru Kişiyi Bulmamak
Genellikle işletme sahipleri, yalnızca işlerini listelemek ve süreci devam ettirmek için buluştukları ilk kişiyle birlikte gider. Bu size uzun vadede zaman ve paraya mal olabilir. Birkaç ay içinde hiçbir sonuç göremeyebilirsiniz ve tekrar aramaya devam etmeniz gerekebilir. Birçok aracıyla görüşmek için zaman ayırmak ve beklenenin gerçekçi bir sonucuna bakmak sizi doğru yöne yönlendirecektir.
Kendinizi Tanıtma Hatası
Bir brokerin satışınızı teşvik etmek için tüm çalışmaları yapacağını düşünmek ölümcül olabilir. İşinizi sizden daha iyi kim biliyor? Kimse işiniz hakkında sizden daha fazla motive, tutkulu ve bilgili değil. Bir komisyoncu size bir miktar etkinlik kazandırıyor olabilir, ancak kendinizi de tanıtmaya devam etmeniz önemlidir.
Perakendecilik zorlu bir iştir. İnsanlar düşündüğünüzden çok daha zor. Ve dürüst olmak gerekirse, birisinin bir perakende mağaza satmasının bir numaralı nedeni, başarılı olmasından değil, başarısız olmasıdır. Satışınıza ne kadar fazla planlama yaparsanız, o kadar iyi fiyat elde edersiniz. Potansiyel alıcının satış sebebinizden çok şüpheli olacağını aklınızda bulundurun. Herhangi bir korkuyu ortadan kaldırmak için plan ve stratejinizi uygulayın. İşinize güçlü bir planla başladığınız gibi onu da güçlü bir planla satabilirsiniz.
Bir işletmede çok yüksek veya gerçekçi olmayan bir fiyat etiketi belirlemek, çıkmaz bir sokağa yol açabilir. Çok az kar elde eden veya hiç kar etmeyen bir iş için en yüksek doları almayı beklemek, sadece kötü bir iş anlayışı demektir. Endüstrinizi, benzer işletmeleri, ekonomiyi ve pazar yerinizi göz önünde bulundurarak işinizi satmaya fiyatlandırın.
Öte yandan, kar getirmeyen bir işletme, işsiz bir satışla iyi sonuç verebilir. Bu tür bir satış anında nakit akışı ve hızlı ciro üretebilir. Kâr sağlamayan ya da nakit akışı sorunları olan çok fazla işletme sahibi bu harika fırsatı kaçırıyor. Kaçırdıkları bazı nedenler, kayıp enerji veya motivasyondan veya yenilgi veya başarısızlık kabul etmek istememeleri olabilir. İşletmeniz için en değerli fırsatları arayın.
Bir diğer hata da işi çok düşük fiyatlandırmaktır. Genellikle işletme sahipleri, işlerini düşük yapar, çünkü bunlar tükenmiş, bir hastalık nedeniyle acı çekmiş veya iyi bir tavsiye almamışlardır. İlk önce ödevinizi yapın. Komisyoncuları ve danışmanları dinleyin. Her iki ayağınızla atlamadan önce diğer iş satışları hakkında araştırma yapın.
Yanlış Kişiye Satış Yapma
İlk teklifi almak akıllıca bir seçim olmayabilir. Bu mutlaka EN İYİ teklifiniz olmayacaktır. İşinizi en düşük dolar karşılığında veya çok az parayla satın almak, uzatılmış bir sözleşmeyle birlikte hepsini kaybetmenize neden olabilir.
İş sahibi satışları yeni sahibi devraldıktan sonra genellikle kötüleşir. Yeni mal sahibi, iş tecrübesinden mahrum, kapalı bir akla sahip veya zayıf bir lider olabilir. Liste uzayıp gidiyor. Başarılı bir işletme sahibi kolay görünmesini sağlar. Bu olduğunda, yeni sahip işsiz kalır.
Seçeneklerinizi değerlendirin ve uzun vadede en iyi seçimi yapın. Kendine sor, bu işimi satın almak ve işletmek için en iyi kişi mi? Veya müşteri tabanımla hızlı bir şekilde bağlantı kurabilir ve nasıl etkili bir şekilde pazarlanacağını öğrenebilirler mi? Ticari satış planlandığı gibi gittiğinde, işletme sahipleri için de muazzam bir fırsat yaratır ve başarı devam eder.

Şirketinizi Planports’la Yönetin, Rakiplerinizin Önüne Geçin…

Fiyat teklifi hazırlama, CRM, iş takibi, sipariş ve temel finans (ön muhasebe) yazılımı

SİZİ ARAYALIM