KFC Pazarlama Stratejileri

Posted by Planports Ekibi on 12/17/2020 This post viewed 752 times
KFC PAZARLAMA STRATEJİLERİ
KFC bir Amerikan fast food markasıdır ve Mcdonalds'tan sonra en büyük ikinci markadır. 1930 yılında Albay Harland Sanders tarafından kurulan KFC, dünya genelinde 123'ten fazla ülkede yaklaşık 20.000'den fazla mağazaya sahiptir.
Yıllar geçtikçe marka hızla büyüdü ve Mcdonalds'a her cephede zorlu bir rekabet sağladı.
Bakalım tüm bu yıllar boyunca KFC'nin başarısına hangi faktörlerin atfedildiğini görelim.

KFC İŞ MODELİ: 
Oyunun adı: FRANCHISING.

KFC, gelirini farklı ülkelerde açtığı farklı franchise'lardan elde ediyor. Her franchise, ana franchise verene ciroya göre bir ücret ödeyecektir.
Diğer bir deyişle, her franchise aslında bağımsız bir iştir ancak franchise'ın işleyiş yöntemini izler. Franchise veren, model yardımını ve gerekli gördüğü diğer öğeleri sağlayacaktır.
KFC, tüm franchise sahipleri için mağazalarını kendi markaları altında işletmek için muhafaza etmeleri gereken gıda kalitesi ve mağaza temizliği derecesini kapsayan belirli prosedürler belirlemiştir.

KFC PAZAR BÖLÜMLERİ:

KFC, ürünleri ve teklifleri için esas olarak coğrafi pazar bölümlemesini kullanır:

1. Coğrafi Segmentasyon:
Coğrafi bölümleme, pazarları coğrafi kriterlere göre böler. KFC, işini aşağıdaki gibi farklı coğrafi segmentlere ayırır:
  1. Amerika
  2. Avrupa
  3. Asya / Pasifik, Orta Doğu ve Afrika
  4. Diğer Ülkeler (Kanada, Latin Amerika gibi)
Coğrafi segmentasyonlarına dayanarak KFC, menüsünü ve yiyecek sunumlarını bölgesel zevklere ve ihtiyaçlara uyacak şekilde optimize eder.
Örnek: KFC, Hindistan'daki vejetaryen müşterilere hitap etmek için Hindistan'da Veg Rice Bowl sunmaktadır. ABD'de ise diğer ülkelerde bulunmayan farklı türde Tavuk sandviçleri sunmaktadır.

KFC HEDEF PAZARI:

KFC vejetaryen olmayan ve vejetaryen olan müşteri segmentlerini içeren bir hedef pazar uygular. KFC'nin menüsünde yetişkinlere olduğu kadar genç izleyicilere de hitap eden öğeler vardır. Yıllar içinde marka kendisinin bir aile restoranı olarak algılanmasını istedi ve aynı şekilde iletişim kuran kampanyalar yürütmeye başladı.
Aşağıda, bir KFC hedef pazarını değerlendirmek için gerekli olan üç faktör bulunmaktadır.
  • Segment boyutu ve büyüme
  • Segment yapısal çekiciliği
  • Şirket hedefleri ve kaynakları
Yukarıda bahsedilenler, KFC'nin iş stratejilerini, satış ve pazarlama faaliyetlerini yürütmek için hedeflemeyi seçtiği birkaç potansiyel pazar segmentidir.

KFC REKABET AVANTAJI:

KFC'nin tavuğu, marka için güçlü bir farklılaştırıcı faktör ve başarısının ana nedeni olmuştur. KFC'nin 11 bitki ve baharat karışımına sahip kızarmış tavuğun gizli tarifi, tüm bu yılların itici gücü oldu.
Müşterilerin değişen ihtiyaçları nedeniyle ve vejeteryan müşteri segmentine hitap etmek için KFC, menüsüne vejeteryan ürünleri de dahil etti. Böylece markaya satış hacmini ve gelirini artırma fırsatı verdi.
KFC'nin rekabet avantajı, değişen zamana ve müşterilerin ihtiyaçlarına uyum sağlama kabiliyetidir. KFC 90+ yaşında olmasına rağmen, yine de genç bir markanın havasını sağlam tutmayı başarıyor.

KFC FİYATLANDIRMA STRATEJİSİ: 

KFC'nin hedef kitlesi orta ve üst orta sınıftır ve ürünlerini buna göre fiyatlandırır. KFC'nin ürünleri ve çeşitleri için kullandığı farklı fiyatlandırma stratejileri vardır.

İsteğe Bağlı Fiyatlandırma: İsteğe bağlı fiyatlandırma, temelde şirketler tarafından, müşterilerin satın almaya başladıktan sonra harcadıkları tutarı artırmaya çalışmak için kullanılır. İsteğe bağlı ' ekstralar ', ürün veya hizmetin genel fiyatını artırır. KFC'nin durumunda, müşteriler menülerinde bulunan ana ürünleri satın alabilir ve ardından satın aldıkları ana ürünle uyumlu olan içecekler veya tatlılar gibi "ekstralar" veya "yanlar" tercih edebilirler. Sonuç, müşterinin satın almak istediği ana ürün ve ayrıca eklentiler için ödeme yapmasıdır.

Paket Fiyatlandırması: KFC, farklı ürünleri bir araya getirir ve müşterilere biraz daha düşük bir fiyatla sunar. KFC, müşterilerine farklı combo teklifler sunar ve ayrıca müşterisine kendi seçtikleri kombinasyonu yapma seçeneği sunar.

Bu, KFC’nin pazarlama stratejisini tamamladığı son noktadır.

Şirketinizi Planports’la Yönetin, Rakiplerinizin Önüne Geçin…

Fiyat teklifi hazırlama, CRM, iş takibi, sipariş ve temel finans (ön muhasebe) yazılımı

SİZİ ARAYALIM