Nokia Neden Başarısız Oldu?

Posted by Planports Ekibi on 12/16/2020 This post viewed 3007 times
NOKIA NEDEN BAŞARISIZ OLDU?
Nokia'nın başarısızlığına neden olan faktörler hakkında tartışmaya başlamadan önce. Nokia'yı bir başarı öyküsü olarak tartışmak çok önemlidir. Öyleyse, şirketin başarısına ve Nokia'yı neyin başarılı kıldığına hızlıca bir göz atalım.
Nokia, başarısının ilk günlerinde başarılı cep telefonu üreticilerinden biri olarak ortaya çıktı. Ekim 1998’de Nokia, dünyanın en çok satan cep telefonu markası oldu. 2007 itibariyle, cep telefonu pazarının %50'sine sahipti. Şirketin genç ve enerjik liderliği, tüketici pazarında geniş kabul görmesinin sebebiydi. Başlangıçta, yeni teknoloji, dijitalleşme dürtüsü ve inovasyon da başarı nedenlerinden bazılarıydı.
Bununla birlikte, zaman içinde aşırı büyüme oranı, çeviklik kaybı ve yenilikçi liderliğin eksikliği, Nokia'nın stratejik düzeyde şirket olarak başarısızlığına neden oldu.
2013 yılında, pazarda %50 paya sahip olan aynı Nokia Company, toplam pazarın %5'inin altına düştü. Bu, şirketin yönetiminin, hissedarlarının ve müşterilerinin Nokia'nın iflasından korktuğu zamandı. İflas neredeyse kesindi, ancak Microsoft'un piyasaya müdahalesi şirketin daha iyi bir konuma geri dönmesine yardımcı oldu. Bu, Microsoft tarafından Windows platformunu akıllı telefona kaydetmek için yapıldı, ancak gerçekte şirkete yeni bir hayat verdi.

NEYİ YANLIŞ YAPTI VEYA RAKİPLERİ DOĞRU YAPTI?

1. Nokia Değişime Uyum Sağlamadı
Cep telefonu endüstrisindeki teknolojik gelişme hızlıydı. Geleneksel telefonlar akıllı telefonlara dönüştü, ancak Nokia buna göre değişmedi. Yine de, ilk akıllı telefonların başlatıcısı oldu. Symbian akıllı telefonları 2002 yılında tanıtıldı, ancak şirket değişen teknolojinin hızıyla başa çıkamadı. Nokia'nın başarısız olmasının nedeni budur. Telefonun eski versiyonunu üretmeye devam ederken, rakipler son derece gelişmiş akıllı telefonlarını doldurmaya başladı. Bu akıllı telefonlar kullanıcılar için uygun fiyatlı hale geldi ve nihayetinde tüm toplum kültü onlara geçti. O zaman bile Nokia neler olup bittiğinin farkında değildi ve stratejilerini değiştirmedi. Böylelikle zamanla, tüm hedef pazarının daha yeni ve daha iyi bir telefon versiyonuna kaymasıyla Nokia, pazara yeni girenlerin çok gerisinde kaldı.

2. Sektörde İlk Hareket Eden Olmanın Verdiği Aşırı Güven

2002'de Symbian'ın piyasaya sürülmesi iyi bir hamleydi. Nokia, sektördeki ilk hareket eden oldu. Bununla birlikte, IPhone'un 2007'de piyasaya sürülmesi, Nokia'nın sahip olduğu yaratıcı avantajı aslında bozdu. IPhone'un verimli hızı, akıllı telefon endüstrisinin nasıl işleyeceğini gösterdi ve endüstrinin standartları yavaş bir servis sağlayıcıdan verimli servis sağlayıcıya dönüştü.

3. Sektörde Yüksek Rekabet

Yavaş yavaş, cep telefonu endüstrisi aynı hedef pazara hizmet veren birçok şirkete doydu. Apple, Samsung, Blackberry ve Nokia, hedef pazar için çabalayan lider oyunculardı. Bu rekabet yarışında Nokia servisini geliştirmedi ve piyasadaki diğer oyunculara yenildi. Bu üst düzey rekabetin yanı sıra, sektörde Huawei, HTC ve ZTE şeklinde alt uç rekabet de ortaya çıktı. Yavaş yavaş, bu şirketler, özellikle bu şirketlerin pazar payı özetlendiğinde önemli bir pay kazandı; Nokia için rakip olarak büyük bir rakamdı. Ancak Nokia buna zamanında bakmadı ve alt pazar pazarını da kaybetmek zorunda kaldı, bu da Nokia'nın neden pazarda başarısız olduğunu gösterdi.

4. Tüketicilerdeki Algı

Nokia ismi, cep telefonları söz konusu olduğunda büyük bir marka itibarına sahipti. Başlangıçta tartışıldığı gibi, çoğumuz Nokia'yı en büyük mobil üretim şirketlerinden biri olarak biliyorduk. Hala Nokia'yı tanıyoruz, ancak Nokia ve ürettiği ürünler hakkındaki algımızı değiştiremiyoruz. Hepimiz Nokia'yı belirli bir zaman veya yaşta mevcut olan harika bir marka olarak belirledik. İnsanlar dönüm noktası olan yılan oyununu hatırlayacaklar, onunla gerçekten oynayıp oynamayacaklarını merak edeceklerdi, ancak özellikle bu oyun için telefonu satın almaya hiç para harcamayacaklar. Snake'e erişseler bile, hiçbir zaman sıkılmayacaklar. Bunun nedeni teknolojik değişim ve tüm pazarın marka hakkındaki algısıdır. Nokia bu faktörü dikkate almadı ve başarısızlıkla yüzleşmek zorunda kaldı.

5. Yeniden Konumlandırma Eksikliği

Nokia'nın önceki görüntüsü göz önüne alındığında, yeniden konumlandırma konusunda zamanında bir karar alınması çok önemliydi. Yeniden konumlandırmanın farkında olmayan tanıdıklarınız için, bunu sizin için burada tartışıyoruz. Yeniden konumlandırma, markanın veya bir şirketin mevcut imajının, şirketin müşteriler için getirdiği yeni özellikleri veya yeni özellikleri vurgulayarak yeni imajla değiştirildiği pazarlama ile ilgili bir terimdir. Nokia, akıllı telefon pazarına fazla odaklanmadı. İnsanların çoğu hala Symbian'dan haberdar olmayacaktı. Benzer şekilde, daha fazla izleyici için akıllı telefonların ilk üreticisi Apple olacaktır. Bu, Nokia'nın yanlış gittiği ve Nokia'nın neden başarısız olduğunu gösterdiği yerdir.

6. Stratejik Planın Olmaması

Hem Apple hem de Samsung, Nokia'nın elde edemediği mükemmel oyun planına sahip oldu. Apple ve Samsung, bir amiral gemisi ürünü yarattı. Bu şirketler her yıl ek özelliklerle birlikte bu ürünlerin yeni bir sürümünü yayınlamaktadır . Bu markaların müşterileri ve potansiyel müşteriler, piyasaya çıkmadan önce yeni sürüme göz kulak olurlar. Yeni özelliklerle piyasaya sürülen yeni ürünle ilgili bu beklenti, tüketicilerin ürüne olan ilgisini artırabilir ve doğru olan da budur. Akıllı telefon pazarı gerçekten doymuş olsa bile, telefonun yeni bir sürümünün piyasaya sürülmesi hala halkı heyecanlandırıyor. Ancak Nokia örneğinde, böyle bir senaryo yaratılmadı ve bu aslında Nokia'nın çökmesine neden oldu.

7. 1996-2000 Döneminde Aşırı Büyüme

Bu başarı, Nokia'nın başarısızlığının ana suçlusu olarak kabul edilebilir .
1996-2000 yılları arasında şirketin cep telefonlarının pazarda daha fazla kabul görmesi, şirketin tedarik zincirini sağlam tutmasını zorlaştırdı. Böylesine yüksek bir büyüme hızıyla, şirketin tüm kaynakları tedarik zincirini sağlam tutmaya adanmıştı.

8. Yenilik Eksikliği

Dönem içindeki bu aşırı büyüme, şirket yönetiminin inovasyon ve büyüme
finansmanı arasında seçim yapmasına yol açtı. Bu nedenle, şirketin inovasyon veya araştırma ve geliştirme departmanının neredeyse hiç kaynağı yoktu ve bu nedenle şirket, en yeni akıllı telefonların tanıtımını yönetemedi. Genelde, cep telefonlarının penetrasyon aşamasındaki özellikleri, iş iletişimi için geliştirilen telefonlar dışında aşağı yukarı aynıydı. Diğer markaların yarattığı rekabetin üstesinden gelinmemesinin ana nedeni buydu.

9. Organizasyon Yapısının Değiştirilmesi

Nokia, aniden matris yapısına geçerken, mekanik organizasyon yapısı üzerinde çalışıyordu. Bu ani değişiklik çevikliği artırmak için yapılacaktı. Ancak bu karar tüm paydaşlar tarafından hoş karşılanmadı ve bu nedenle üst yönetim şirketten ayrılmaya başladı. Kuruluşun, onu bu başarı düzeyine getiren insanlar olmadan çalışması kolay olmadı. Ve bu, Nokia Company'nin başarısızlığının kesin nedenlerinden biridir.

10. İç Çekişmeler


Nokia'nın başarısızlığının bir başka nedeni de şirketin iç rekabeti. Şirketin tüm bölümleri veya yönetim başkanları tam bir koordinasyon içinde çalışmadı. Bu koordinasyon eksikliği, Symbian için kodların geliştirilmesindeki gecikmeler de dahil olmak üzere bir dizi operasyonel sorun yarattı. Bu tür sorunlar şirketi etkilemedi, ancak dolaylı olarak şirketin çöküşüne katkıda bulundu.

NOKİA'NIN YENİDEN CANLANMASI

2013 yılında Nokia iflasın eşiğindeydi. Ancak Nokia'nın telefon serisinin Microsoft tarafından satın alınması bir artış sağladı. Bundan önce Nokia yönetimi, pazarın yeni istatistiklerini fark etti. Son zamanlarda akıllı telefonların nasıl görüntülendiğini ve başka hangi şirketlerin cep telefonu pazarına girdiğini anladılar. Tüm bu bilgiler el altında olduğunda Nokia, Windows platformu veya Symbian'ı kullanan önceki sürümlerden daha iyi olan yeni akıllı telefonlar geliştirmeye başladı. Tüm bu faktörlere dayanarak Nokia, pazardaki varlığını biraz daha geliştirmeye başladı. Ancak, bir zamanlar ihtişamın tadını çıkaran aynı marka değil. Ama yine de var ve insanlar tarafından biliniyor.

Şirketinizi Planports’la Yönetin, Rakiplerinizin Önüne Geçin…

Fiyat teklifi hazırlama, CRM, iş takibi, sipariş ve temel finans (ön muhasebe) yazılımı

SİZİ ARAYALIM