Müşteri Nasıl Elde Tutulur?

Posted by Planports Ekibi on 9/5/2019 This post viewed 1108 times
MÜŞTERİ NASIL ELDE TUTULUR?

1. Yerleştirme Programı
Müşteriler, tek başlarına öğrenmekten ziyade, eğitimi kendi ihtiyaçlarına göre kişiselleştiren bir şirket temsilcisi tarafından verilmektedir. Bu sayede müşteriler sadece zaman kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda ürünün hedeflere ulaşmalarına nasıl yardımcı olabileceğini de bilir.
Yerleştirme etkin bir müşteri tutma aracıdır, çünkü yeni müşterilerle çalkalamayı engeller. Kullanıcılar ürününüzle ilk kez çalışırken, nasıl kullanılacağını anlamadıklarında sinirlenebilirler. Müşterilerin son teslim tarihleri vardır ve ürününüzü nasıl ustalaştığını öğrenmek için zaman harcayamazlar. Yerinde olma, müşterilerin ürünlerinizi veya hizmetlerinizi nasıl kullanacaklarını bilmelerini ve böylece hedeflerini zamanında tamamlamalarını sağlar.
2. Müşteri Geribildirimi
Müşterilerinizin nasıl hissettiğini bilmiyorsanız işinizi geliştirmek zordur. Müşteri geri bildirimi almak ve bu bilgileri kuruluşunuzun geri kalanıyla paylaşmak için bir sürece ihtiyacınız var . Bu, müşteri geri bildirim döngüsünün müşteri incelemeleri ve anketlerini toplamak, analiz etmek ve dağıtmak için bir sistem sağladığı yerdir.
Müşteri geri bildirimi toplamanın birkaç yolu vardır.
3. İletişim Takvimi
Müşterileriniz geri bildirimle ulaşmasa bile, ekibiniz iletişimi konusunda proaktif olmalıdır. Müşteriler markanızla bir süredir etkileşime girmediyse, onlara ulaşmalı ve ilişkinizi yeniden kurmalısınız. Müşteri ilişkilerini yönetmek, satış ve çapraz satış yapma fırsatları yaratmak için bir iletişim takvimi kullanmayı düşünün.
İletişim takvimi, müşteri iletişimini takip eden bir grafiktir. Bir müşteriye en son ulaştığınızı bildirir ve mevcut müşteriler markanızla etkileşime girmediğinde sizi uyarır. Bu, müşterilerin orada olduklarını bilmeden önce engelleri kaldıran promosyon teklifleri ve proaktif müşteri hizmetleri özelliklerini başlatmayı kolaylaştırır. Örneğin, bir müşterinin aboneliğinin süresinin dolması durumunda, hesaplarını yenilemeleri gerektiğini bildiren bir e-posta gönderebilirsiniz.
4. Müşteri Sadakat Programı
Karışık risk altındaki müşterilere odaklanmak önemli olsa da, sadık müşterilerinizi de unutamazsınız. Sonuçta, bu müşteriler markanızı sevmeyen kullanıcılar için tüm bu çabayı gösterdiğinizi görürlerse ne düşünecekler? Çok adil gözükmüyor, değil mi?
Müşteri sadakat programı, müşterileri sadakatlerinin devamı için ödüllendirebilir. Ne kadar çok alışveriş yapar ve işinizle etkileşime girerse, o kadar çok ödüllendirilirler. Bu, müşterileri mutlu eder çünkü deneyimden yalnızca ürün veya hizmetinizden daha fazlasını alıyorlar. Ve, müşterilerinizin ilk %10'u, müşteri tabanınızın geri kalanından üç kat daha fazla para harcadığından , bu kullanıcıların daha fazla memnun olmalarını sağlamak istersiniz.
5. Müşteri Danışma Kurulu
Yukarıda belirttiğimiz gibi, en sadık müşterileriniz aynı zamanda en değerli müşterilerinizdir. Sadece harcadıkları para yüzünden değil, sağladıkları bilgiler için de. Markanızı neden bu kadar çok sevdiklerini söylüyorlar ve geliştirebileceğiniz yerler konusunda önerilerde bulunuyorlar.
Bu müşterilerden oluşan bir panel oluşturmak, işletmenizdeki ürün ve hizmetleri hassas bir şekilde ayarlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, katılımcıları incelemelerini herkese açık olarak paylaşmaya teşvik ederek müşteri savunuculuğunu artırabilirsiniz. Müşteri referansları, potansiyel müşterilerin ilgisini çekerken ve onları ilgilendirirken ilişki kurmak için etkili bir yöntemdir.

Şirketinizi Planports’la Yönetin, Rakiplerinizin Önüne Geçin…

Fiyat teklifi hazırlama, CRM, iş takibi, sipariş ve temel finans (ön muhasebe) yazılımı

SİZİ ARAYALIM