Satış ve Operasyon Planlama

Posted by Planports Ekibi on 8/24/2019 This post viewed 1416 times
SATIŞ VE OPERASYON PLANLAMA

Satış ve operasyon planlama liderlik ve yönetici ekiplerinin her bir işletme fonksiyonunun arz ve talebi dengelemek üzere hizalanmasını sağlamak için buluştuğu bir işletme yönetimi sürecidir. Öngörülen satışlar için ayrıntılı tahminler oluşturmak için kuruluşlar arası işbirliğini gerektirir. Şirkete ve hedeflerine bağlı olarak aylık, yıllık veya hatta iki veya üç yıllık olarak gerçekleşebilir.
Peki satış ve operasyon planlamanın amacı nedir? İş birimleri arasında koordine etmek, şeffaflığı artırmak, arz ve talebi dengelemek ve karlılığı sağlamak.
Satış ve operasyon planlamasının bazı önemli faydaları vardır;

-Departmanlar arasında artan şeffaflık
-Bir ürünün talebi ve arzı hakkında bilgilendirilmiş karar verme
-Gelişmiş envanter yönetimi
-Daha iyi satış ve bütçe tahmini
-Bir ürünün yaşam döngüsü ve yönetimi hakkında net bir anlayış
-Genel müşteri deneyimini geliştiren geliştirilmiş süreçler

Satış ve operasyon planlaması süreci, tahmin, talep ve arz planlaması ve yönetici incelemesini içerir. Amaç, satış ve işletme planlamasını işletme fonksiyonları arasında koordine etmektir, böylece hepsi aynı sayfadadır. Kesin adımlar, şirkete, ürünlerine ve sektörüne bağlı olarak değişebilir.
1. Tahmin
Sürecin bu aşamasında, önceki satışlarla ilgili veriler toplanır ve gelecekteki satışlar için tahminler yapılır. Satışları etkileyebilecek iç ve dış faktörleri göz önünde bulundurmak önemlidir (örneğin, endüstri, müşteriler, rekabet). Herhangi bir trend belirlenecek ve analiz edilecektir.
2. Talep Planlama
Talep planlama, işlevler arası işbirliği devreye girdiğinde gerçekleşir. Tahminler analiz edilir ve ürün talebine ve talep kaynaklarına göre envanter ve müşteri hizmetleri politikalarında değişiklikler yapılır. Talep, bir ürünün gelir veya birimlerinde ölçülebilir.
3. Tedarik Planlaması
İnsanlar, makineler ve tedarikçiler üzerinde herhangi bir kısıtlama olup olmadığını belirlerler. Oradan, kapasite kısıtlamalarını hesaba katacak bir arz planı oluşturulur.

Şirketinizi Planports’la Yönetin, Rakiplerinizin Önüne Geçin…

Fiyat teklifi hazırlama, CRM, iş takibi, sipariş ve temel finans (ön muhasebe) yazılımı

SİZİ ARAYALIM