Tanıtım ve Reklam Arasındaki Farklar

Posted by Planports Ekibi on 12/17/2018 This post viewed 5968 timesTANITIM VE REKLAM ARASINDAKİ FARKLAR

Tanıtımın Tanımı
Tanıtım, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın alma konusunda insanları etkilemek amacıyla kurulan iletişimdir. İnternet üzerinden bir web sitesi veya sosyal medya platformu aracılığıyla, doğrudan satış yoluyla veya bir perakende mağazasında, e-posta veya metin mesajlaşması yoluyla elektronik olarak ya da kişisel olarak iletişim kurabilirsiniz. Promosyonlarla tüketiciyi etkileme yöntemlerini, müşteriler ile olan diğer iletişimden ayırabilirsiniz.

Tanıtım ve Reklam Aynı Değildir 
Tanıtım ve reklam kelimeleri sıklıkla birbirinin yerine kullanılır, ama aynı şey değildir.
Reklam, ürün veya hizmetinizi tanıtmak için atabileceğiniz belirli bir adımdır. Bu bir tür tanıtımdır. Promosyon, genel bir terim olarak, müşteriler tarafından satın alınması ve satın alınabileceği bir ürün veya hizmet sunmak için mevcut olan yolları içerir.
Söz konusu tanıtım, özellikle işletmeyi, ürünü veya hizmeti tanıtmayı amaçlayan belirli bir etkinliğe atıfta bulunmak için kullanılır. Bir mağaza, örneğin belirli ürünlerde büyük bir tanıtım yapıldığını veya bir reklamı tanıtım amaçlı kullanabileceğini bildirebilir. İşletmeler de genellikle ticari mallar, bir şirketin logosuyla markalaşmış ürünler, ticaret fuarları gibi etkinliklere veya müşterilere teşekkür etmek için ürünler yaratır veya satın alırlar.

İş Tanıtımı Örnekleri
  • Tavsiye; bir işi teşvik etmenin en etkili yolu herkes tarafından sürekli olarak düşünülür. . Çalışmalar, tüketicilerin yüzde 90'ından fazlasının ürün veya hizmet seçerken arkadaşlarından veya ailelerinden tavsiye aldığını göstermiştir. Üstün müşteri hizmetini sağlamak için sürekli olarak ekstra çalışan işletmeler, ağız ağıza reklama güvenirler. 
  • Profesyonel olarak tasarlanmış bir web sitesi; işletmelerin ürün ve hizmetlerle ilgili güncel bilgileri güncel bir şekilde yayınlamasına olanak tanıyan mükemmel bir tanıtım aracı olabilir. Web üzerinden normal olarak tanıtımı olmayan işletmelerin çoğu, işletmeyle ilgili temel bilgileri içeren basit web sitelerine (iletişim bilgileri, yol tarifleri vb.) sahip olurlar.
  • Sosyal medya, popüler ve ucuz bir çevrimiçi iş promosyonudur. Facebook, Twitter ve YouTube müşterilere ulaşmada etkili olabilir. Video çekme konusunda beceriniz varsa (veya bir başkasını tanıyorsanız), ürünlerinizin veya hizmetlerinizin video tanıtımlarını kaydedebilir ve YouTube da yayınlayabilirsiniz.
  • Kartvizitler, hala dijital çağda bile en yaygın kullanılan ticari promosyon biçimlerinden biridir. Aslına bakılırsa, Asya ülkelerinde kartvizit değişimi bir ritüel haline geldi. Her türlü işletme belgesi promosyon amaçlı olarak da kullanılır; Antetli kağıtlar ve e-posta imzaları genellikle şirket logosu ve promosyon etiketi satırı içerir.
  • Araç Süslemeleri; iş promosyonu için oldukça popülerdir. Günümüzde yoldaki hemen hemen her iş aracı, profesyonel olarak tasarlanmış iş logosu, etiket hattı ve iletişim bilgileri ile bir mobil reklam panosu olarak kullanılmaktadır.
  •  El ilanları; eski moda olabilir, ancak yine de son derece etkili tanıtım araçlarıdır. Bir mahallede bir rezidansta çalışan bir servis şirketi, el ilanlarını komşu posta kutularına kolayca bırakabilir. Örneğin, bir ev ya da bina üzerinde mükemmel bir iş yapan bir ressam, çatı ustası ya da peyzaj mimarı (işinin belirgin kalitesine ek olarak), ilgili taraflara el ilanları sunarak işlerini daha da geliştirebilir.
  • Hayır kurumlarına ev sahipliği yapmak veya sponsor olmak, toplulukta bilinen bir işi elde etmenin harika bir yoludur.

Şirketinizi Planports’la Yönetin, Rakiplerinizin Önüne Geçin…

Fiyat teklifi hazırlama, CRM, iş takibi, sipariş ve temel finans (ön muhasebe) yazılımı

SİZİ ARAYALIM